Skip to content

Dolphinin dünyası

Yazının başlığı Fransız psikiyatr Jean Cournut’un yazmış olduğu kitaba ait. Yazara göre erkeğin kadına dair korkusu Havva ve Adem’e kadar uzanıyor. Korkuyorlar çünkü kadın doğadır, güçlüdür, gizemlidir ve cinselliği kontrol edilemez.

” Adem mutlu gibiydi, evi, yiyeceği vardı, cennette kendine yetiyordu. Tensel zevkler için kendi kendine doyuma ulaşıyor, düşünsel keyifler için kendi kendine konuşuyordu. O halde sorun yok muydu? Hayır vardı, Adem sıkılıyordu. Bunun üzerine Tanrı Havva’yı yarattı, şaşkınlıkla baktılar birbirlerine, benziyorlardı ama tıpatıp aynı değillerdi. Adem hiç mi hiç anlamıyordu ama en iyisi farklılıkları kabul etmek diye düşündü. O zaman Adem, Havva’ya ev işleriyle uğraşmasını söyledi, bu süre içinde onu koruyacaktı. Ama herşeye rağmen Adem’in içi rahat değildi, güvensizlik duyuyordu. “

Ünlü Fransız psikiyatr Jean Cournut, ” Erkekler Kadınlardan Neden Korkar? ” kitabına böyle başlıyor. Cournut, psikoloji, edebiyat, mitoloji, sosyoloji gibi çeşitli disiplinlerle kitabın başlığındaki soruya cevap arıyor. Daha doğrusu Cournet, erkeklerin kadınlardan korktuğundan emin de sebeplerini anlatıyor.

Ona göre ilk sebep, kadınların hayvani, vahşi bir cinselliğin ete kemiğe bürünmüş hali olduğunu düşünmeleri. Dinsel ve sosyal kurumlarında cinselliği bir tehdit, kontrol altına alınması gereken bir tehlike olarak gördüğü düşünüldüğünde, bu korku cisimleşiyor. Erkekler de kadınları tatmin edememekten ve kendilerinden intikam almalarından çekiniyor, sadık olmamalarından ödleri kopuyor.

Bir başka sebep kadınların ölümün, yaşamın ve ” gerçek ” değerlerin sembolü olarak görülmeleri. Kadının doğurganlığı bu korkuda kilit öneme sahip. Kadının manevi gücü, erkeklerin onu şeytansı varlıklar olarak görmelerine sebep oluyor, erkekler kadınların sırları ve tılsımları olduğunu düşünüyorlar, kadınları gizemli buluyorlar.

Cournut’ya göre erkekler, hamileliği ve anneliği kavrayamadıkları için ” babalık ” larından hiç bir zaman emin olamıyorlar.

Peki bütün bu korkular her erkek için geçerli mi?

Derginin seçtiği bazı gazeteci, oyuncu, ilişki danışmanı, bilinçaltı uzmanı ve psikoloğu buna dair pek çok şey söylemiş. Ama ben yalnızca psikolog ile yapılan röportajı olduğu gibi aktarıyorum sizlere…

Psikolog Sinem Demir; bizi belli cevaplara götürecek asıl sorunun ” Hangi erkek, hangi kadından korkar? ” olduğunu belirtiyor. Şehir mitlerinden biridir, erkek, güçlü kadından korkar ve güçlü kadında bu yüzden yalnız kalmaya mahkumdur, ” denir. Doğduğu ilk andan beri ” özellikle erkek olduğu için, en iyiyi, koşulsuz mutlak biçimde herkesten çok hak eden sensin ” denilerek yetiştirilmiş ve bu yetiştirlime tarzını sorgulamadan kabullenmiş bir erkek, elbette er ya da geç kadınlardan korkacaktır.

Demir, bu yetiştirilme tarzının kişiyi bir yönüyle narsistleştirirken, diğer yönüyle olgunlaşmasını engellediğini belirtiyor. Böyle bir erkekse bir yandan kendisine ” en iyi kadını, hem en güzel hem en eğitimli olanı ” arıyor ama onun ” iyi ” unsurlarının, sadece kendi işine yarayacak özellikler olmasını istiyor. Örneğin ılımlı, sessiz, fazla konuşmayan, ” dır dır etmeyen ” bir kadın… Görünüşte bu durumda sorun olmasa da, eğer duygular olgunlaşmamışsa, kişilik de buna göre şekillenmemişse, başlangıçta kadının hoşuna bile gidebilecek ” hanımefendi kadın ” imajı, karşı tarafa yetmemeye başlıyor.

Demir’e göre, ” Bir kadın, en fazla, erkeğe yardımcı olabilecek kadar ” güçlü ” olmalıdır ” diye düşünen bir erkeğin, iş yerinde veya duygusal ilişkide olduğu kadından korkması, tehdit hissetmesi kaçınılmaz. Kadın sürekli ödün verse de yetmiyor, bu sefer de bu kadar ödün verecek kapasitede olması tehdit yaratıyor.

Cournut’ya göre erkekler kadınlardan korksalar da, hatta kıskansalar da, kadınlar üzerinde egemenlik kurmaya çabalıyorlar. bunun için kendilerine makul gerekçeler ileri sürüyorlar, ama egemen oluşun nedenini pek bilmiyorlar. Kimi zaman bunu itiraf ediyorlar, hemen hemen her zaman da inkar ediyorlar.

Demir, belki de bütün dünyadaki kadınların aradığı ” kadından korkmayan erkek’i ” ise şöyle tanımlıyor: ” Kadını fettan, ortalık karıştırıcı bir figür olarak tasavvur etmeyen erkek. ”

Kaynak: Aktüel Dergisi

Reklamlar

%d blogcu bunu beğendi: